Sunsel Tarım

Sunsel Enterprises > Sunsel Tarım

Sunsel Tarım

———————————

Organik Tarım

Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi HİÇBİR ŞEKİLDE kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir.

bio_farm_logo

ÜRÜNLERİMİZ

Kalın Kepek

Tam Buğday Unu

Kalın Kepek

koy-unu-tam-bugday-un

Tam Buğday Unu

Ince Kepek

yarma_05.10.2019_c8b4240

Bulgurluk Kırık Buğday

asurelik-bugday-dogme-1kg-kcm79071052-1-ce0869471fc84c3494d1e20b4dec185e

Kabuksuz Buğday

Dövmelik

avakado-adet-b70a

Avokado

Organik Tarımın Önemi

Organik tarım sayesinde topraktaki organik madde miktarı artar. Bu da toprağın su tutma kapasitesini artırır. Yani organik tarım, toprak organizmaları, bitkiler, çiftlik hayvanları ve insanlar dahil olmak üzere tarımsal ekosistem içindeki çeşitli toplulukların verimliliği için tasarlanmış bütünsel bir sistemdir.

Tüm dünyada organik ürünlere olan talep gün geçtikçe artıyor. Çünkü tüketiciler bilinçleniyor, üretim şartlarını sorguluyor. Böylece sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişim talebi de artıyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmamız için iklimi, biyoçeşitliliği, suyu ve en önemlisi de toprağı korumamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Tüm bunları gerçekleştirebilmek için atmamız gereken en önemli adımlardan biri de ‘organik tarım’ı yaygınlaştırmak. Organik tarım ile başta toprak olmak üzere biyoçeşitliliği, suyu, iklimi korumak mümkün.

Organik Tarım Nedir?

Kimyasal girdi kullanılmadığı için insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen bu süreçte doğal denge, hava ve su gibi yaşamsal kaynaklar, doğal yaşam ve ekolojinin korunması amaçlanır. Geleneksel (Konvansiyonel)  tarımda kimyasal pestisit ve sentetik gübre kullanımının çevreye verdiği zarara bir yanıt olarak geliştirilmiş ve sayısız ekolojik faydası bulunan organik tarımda pestisitler, genetiği değiştirilmiş organizmalar, antibiyotikler ve hormonlar kullanılmaz. Böylece biyoçeşitlilik korunur. Geleneksel (Konvansiyonel) tarımla karşılaştırıldığında; erozyonu azaltır ve nitratın yer altı ve yüzey sularına sızmasının önüne geçer. Böylece su kaynakları kirlenmez. Organik tarım sayesinde topraktaki organik madde miktarı artar. Bu da toprağın su tutma kapasitesini artırır. Yani organik tarım, toprak organizmaları, bitkiler, çiftlik hayvanları ve insanlar dahil olmak üzere tarımsal ekosistem içindeki çeşitli toplulukların verimliliği için tasarlanmış bütünsel bir sistemdir. Sadece tarımsal bir uygulama değil, aynı zamanda doğa ile birlikte çalışma felsefesidir.

Ata Tohumu Kara Kılçık Buğdayının Önemi

1000lerce yıl geçmişi olan Ata tohumu Ciberunda Karakılçık buğdayının bir çeşididir. Protein ve lif oranları bakımından zengindir. Cilt sağlığı için oldukça faydalı olan selenyumun kaynağıdır. A, E, K, C vitaminlerini ve demir, fosfor, potasyum gibi temel mineralleri ihtiva eder. Çok doyurucu bir tahıldır.

KaraKılçık Bulguru

bulgur

KaraKılçık Bulguru

Günümüz bulgurlarından besin değeri, mineral ve vitamin bakımından yaklaşık altmış kat daha fazla kaliteli olan, çok sevilen bir buğdaydan elde edilen bulgur çeşidi var; karakılçık bulguru.

Karakılçık bulgurunun kendine has rengi, kokusu ve lezzeti, iklimi ve toprağın kalitesi bakımından oldukça zengin bir bölge olan Taş Köy (Angoleme- Lefkeye bağlı bölgede) geleneksel yollarla üretilmesinden geliyor.

Peki neden karakılçık bulguru tercih edeyim diye mi düşünüyorsunuz?

İşte size karakılçık bulgurunu beslenmenizin önemli bir parçası haline getirmeniz için 6 önemli sebep.

  1. Diyet lifleri ve manganez açısından zengin olan karakılçık bulguru sağlıklı öğünleriniz için en iyi tercihlerden biri.
  2. E ve B vitaminleri kompleksini içermesi beyin sağlığı için oldukça faydalı. Karakılçık bulguru, gerekli vitaminleri sağlayarak beynin fonksiyonlarını daha iyi bir şekilde yerine getirmesini sağlıyor.
  3. İçerdiği yüksek lif oranınından dolayı uzun süre tokluk hissi veriyor.
  4. Magnezyum ve manganez mineralleri açısından zengin olduğu için kemiklerimizi korumaya birebir.
  5. Anti-enflamatuar etkisi olan yiyeceklerin KaraKılçık Bulguru arasında başrolde olduğu için bedenimizi rahatlatıyor ve koruyor.
  6. Selenyum açısından zengin olduğu için cildin beslenmesini sağlıyor.

Karakılçık ekmeği sağlıklı mıdır?

> Karakılçık buğdayı, diğer buğday türlerine göre daha küçük ve sert tanelere sahiptir ve daha zor işlenir. Ancak, karakılçık ekmeği, yüksek lif içeriği, protein, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olması nedeniyle oldukça besleyici bir ekmek türüdür.

BÖYÜK OVA MARKA İSMİ NEREDEN GELİYOR ?

Taşpınar (Angolem) köyü büyük çoğunluğu Türk olan ve Türk köyü olarak da bilinen bir dönem Güzelyurt’a bağlı olan şu an Lefke bölgesine bağlı, Trodos’un eteklerinde olan şirin bir köy.  Aile büyüklerimiz bu köyün yerlilerinden ve onların da atalarından SİNANLAR diye bilinen aile büyüklerimizin miras olarak günümüz jenerasyona devredilen topraklar mevcut. Tabi çocuklar, torunlar, torun torunları vs. derken tarımsal topraklarımız bölünmüş oldu. Markamız olan BÖYÜK OVA Yüz yıllar önce, mirasçılara bölünmeden önce on binlerce dönüm olan ve atalarımızın bu bölgeye BÖYÜK OVA adı verdikleri çok verimli bir araziden geliyor. Atalarımızı anımsatması açısından bu ORGANİK BUĞDAYDAN üretilen ürünlerimize atalarımızın telaffuzu ile ayni olan BÖYÜK OVA markası verilmiştir. Hayatları tarımla geçen, kuşaklar boyu elleriyle tırnakları ile savaşarak bu değerlerin günümüze gelmesini sağlayan tüm büyüklerimizi saygı ile anıyoruz.

Geçmişimize saygı, geleceğimizi ise emniyete almak için ORGANİK TARIMI destekliyoruz.

CİBERUNDA (KARA KILÇIK BUĞDAY)

BIO FARM Olarak, ilk etabta atalarımızın da zamanında ekip biçtiği, KIBRIS şartlarına binlerce yıl önce adapte etmiş olduğu bölge halkı tarafından CİBERUNDA/ MELUNDA diye bilinen kara kılçık buğdayımızı atalarımıza yakışır bir biçimde ORGANİK olarak yeniden canlandırmak istedik. Bu gün Kuzey Kıbrıs’ta organik olarak ata tohumumuzu en yüksek hacim ile eken kuruluş olmanın gururunu yaşıyoruz.  Kendisi de aslen Angoleml’li olan Mustafa Muharrem Günsel tarafından yıllar sonra çocukluğunda, gençliğinde olduğu gibi tarıma geri dönüşü bu güzel atalık tohumu organik olarak ekip çoğaltarak başlamış bulunmaktadır. Ciberunda protein oranı yüksek 13,20%, kuraklığa dayanıklı, hastalıklara dirençli sert buğday olarak bilinmektedir.

*Not yukarıdaki değerler tarafımızca yetiştirilen organik ata tohumu CİBERUNDA KARAKILÇIK 2022 hasatından elde edilen unun Laboratuvar raporu sonucu, besin değerleridir.

tr_TRTurkish